ردیاب سمیا


سامانه مدیریت ناوگان و حمل و نقل درون سازمانی
1.کلیات و مقدمات

این‌ محصول شامل نرم افزار کاربردی مدیریت ناوگان حمل و نقل و دستگاه الکترونیکی موقعیت یاب می باشد که تماما توسط تحلیل گران، برنامه نویس ها و مهندسین الکترونیک سمیا طراحی و پیاده سازی شده است.سامانه مدیریت ناوگان حمل و نقل شرکت ها و سازمان ها به منظور مدیریت، رصد، پایش و آنالیز خودروهای شخصی، کامیون ها و ... طراحی شده است. شرکت ها و سازمان های خصوصی و دولتی می توانند با استفاده از این محصول موقعیت مکانی خودروهای سازمان خود را بر روی نقشه مشاهده نمایند و مسیرهای تردد وسایل نقلیه سازمان را بر روی نقشه ارزیابی و پایش نمایند. همچنین می توانند میزان سوخت مصرفی اتومبیل ها، میزان پیمایش اتومبیل ها بر حسب کیلومتر، ساعات توقف و حرکت اتومبیل ها را در هر بازه زمانی به صورت نموداری مشاهده و ارزیابی نمایند. لازم به ذکر است که یکی از قابلیت های این محصول این است که می شود اتومبیل را در هر نقطه ای از کشور از راه دور خاموش نمود و یا در زمان پارک اتومبیل از باز شدن درب ها و یا حرکت اتومبیل مطلع شد.​

2.درباره محصول
 
این سامانه وظیفه مدیریت و رصد هوشمندانه حمل و نقل خودروهای سازمانی و شرکتی را بر عهده دارد و کاربران با استفاده از یک عدد دستگاه الکترونیکی با نام تجاری Z/2 که بر بستر اینترنت اشیا می باشد و اپلیکیشن و وب اپلیکیشن موقعیت یاب سمیا می توانند کلیه خودروهای سازمانی را رصد و پایش نمایند. در این سامانه بنگاه های اقتصادی می توانند مسیر تردد و پیمایش و میزان توقف خودروهای خود را بر روی نقشه مشاهده نمایند. همچنین می توانند میزان سوخت مصرفی، میزان پیمایش و توقف وسایط نقلیه سازمانی را کنترل و مدیریت نمایند و در میزان سوخت مصرفی و مسیر پیمایش صرفه جویی نمود. همچنین مسیرهای مناسب را برای وسایط نقلیه درون سازمانی در نظر گرفت.

3.معرفی محصول و خدمات

معرفی محصول 
گروه مهندسی و تحقیقاتی سمیا بر این باور است که با توجه به اهداف و سیاست های کلان سازمانی خود در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بتواند با به کارگیری همزمان فناورهای اینترنت اشیا و بلاک چین بتواند محصولاتی متناسب با نیازهای واقعی بازار تولید و عرضه نماید. از این رو ما بر آن شدیم با ارائه پلت فرم هایی کاربردی و تاثیر گذار در حوزه اینترنت اشیا و بلاک چین گامی موثر و ارزشمند در جهت اعتلاء و پیشرفت کشور عزیزمان ایران اسلامی برداریم. در حال حاضر بخش تحقیق و توسعه گروه سمیا پلت فرم های مختلفی را در بستر فناوری های اینترنت اشیا و بلاک چین طراحی نموده است از جمله : پلت فرم مدیریت هوشمند کسب و کار سمیا مبتنی بر اینترنت اشیا و فناوری بلاک چین، پلت فرم فروشگاهی سمیا، پلت فرم پزشکی و درمانی و ... . در حال حاضر بخش فنی و تحقیقاتی گروه مهندسی سمیا در صدد این است که در گام نخست تمام تمرکز و توان فنی، تحقیقاتی و پژوهشی گروه بر روی پلت فرم مدیریت هوشمند کسب و کار سمیا مبتنی بر اینترنت اشیا و فناوری بلاک چین باشد و بتوانیم این پلت فرم را به یک محصول ارزشمند و کاملا کاربردی در حوزه صنعت و تجاری تبدیل و ارائه کنیم.
 
خدمات
الف.وب اپلیکیشن سمیا
این سرویس وظیفه ارائه خدمات نرم افزاری سمیا را بر عهده دارد که کاربران می توانند با مراجعه به آن از خدمات نرم افزاری سمیا در فاز نخست که شامل بخش های 1- مدیریت منابع انسانی و جمع آوری داده های مربوط به کارکنان بنگاه های اقتصادی 2- مدیریت و کنترل پروژه ها و فعالیت های اجرایی بنگاه های اقتصادی در داخل و خارج از محیط شرکت و سازمان ها می باشد بهرمند شوند. در واقع کاربران با مراجعه به این وب اپلیکیشن می توانند از خدماتی همچون وظایف سازمانی، گزارش ها، مدیریت و کنترل پروژه ها در داخل و خارج از شرکت، ارزیابی و تحلیل کسب و کارها، شبکه اجتماعی ایمن و اختصاصی سمیا، فرآیند مدیریت منابع انسانی شرکت ها ، ارتباط با مشتریان کسب و کار، کنترل تردد افراد و وسایل نقلیه در داخل و خارج از شرکت، ارزشیابی کارکنان و... بهرمند می شوند.

ب.اپلیکیشن سمیا
این اپلیکیشن رابط بین مدیران و کارکنان کسب و کارها وشرکت ها می باشد و به عنوان یک ابزار جهت مدیریت هوشمند کسب و کارهای بنگاههای اقتصادی خرد و کلان مورد استفاده قرار می گیرد و بخش های 1- مدیریت منابع انسانی و جمع آوری داده های مربوط به کارکنان بنگاههای اقتصادی 2- مدیریت و کنترل پروژه ها و فعالیت های اجرایی بنگاه های اقتصادی در داخل و خارج از محیط شرکت و سازمان ها  و 3- مدیریت و کنترل حمل و نقل سازمانی و خصوصی را شامل می گردد.

4. شرح مختصر و کاربردی از محصول ردیاب تولید گروه سمیا

الف. سخت افزار
 

دستگاه ردیاب در ابعاد مختلف طراحی و ساخته شده است.این دستگاه می تواند در داخل خودروهای مختلف یا کیف دانش آموزان یا حتی داخل یک جیب قرارا بگیرد. دلیل طراحی ردیاب در ابعاد مختلف به خاطر نوع کاربرد آن می باشد.دستگاه ردیاب یک سخت افزار است که از مونتاژ قطعات الکترونیکی مختلف تولید شده که از طریق GPS  می تواند با نرم افزار ارتباط برقرار نماید همچنین در داخل این سخت افزار سیم کارتی تعبیه شده که از طریق سیم کارت موقعیت آخرین محل دستگاه مشخص می گردد همچنین این سیم کارت می تواند به پیدا شدن سریع  دستگاه در صورت از بین رفتن سیگنال موقعیت با ارسال پیامک کمک کند. GPS نقش ارسال دیتا موقعیت به نرم افزار را به عهده دارد و موقعیت لحظه ای و زنده و ... را از طریق نرم افزار نشان می دهد. این سخت افزار دارای کدهای امنیتی و مجهز به آلارم های هشدار دهنده در صورت تغییر در درب دستگاه یا جابجایی و .. می باشد. این دستگاه قابلیت بروز رسانی را دارد و دارای گارانتی مدت دار می باشد.

 
ب. نرم افزار

ارسال و دریافت اطلاعات بین سخت افزار و نرم افزار این موقعیت را برای کاربر بوجود می آورد که اتفاقاتی را که برای سخت افزار می افتد بر روی نرم افزار نصب شده بر روی گوشی یا کامپیوتر رصد نماید.اطلاعات دریافتی از سخت افزار در هر لحظه بر روی نرم افزار به شکل APP قابل نمایش می باشد. نرم افزار از یک اپلیکیشن نصب شده بر روی گوشی یا رایانه قابل نمایش است . برای آشنا شدن با این APP توجه شما را به اطلاعات نمایش داده شده در ذیل این نوشته جلب می کنیم :

ب-1 : صفحه اصلی 
در این صفحه کاربر می تواند تمامی موقعیت یاب ها را بر روی نقشه مشاهده کند و یکی از ردیاب ها را انتخاب و وارد صفحه مربوطه آن ردیاب گردد. وقتی کاربر ردیابی را لمس می کند آنگاه مشخصات ردیاب شامل عکس و نام ردیاب ظاهر می گردد. در پایین صفحه، نوار منو با گزینه های رصد زنده، رصد زماندار، رصد لحظه ای و لیست ردیاب ها قرار دارد.

 
ب-2 : صفحه دستگاه جدید


کاربر با انتخاب گزینه افزودن دستگاه جدید وارد این صفحه می گردد. در این صفحه کاربر شماره دستگاه، رمز دستگاه، نام دستگاه، ضریب سوخت و عکس دستگاه را بار گذاری و سپس ثبت نهایی می نماید.


ب-3:  صفحه لیست دستگاه ها

در این صفحه کاربر اطلاعات هر ردیاب را به صورت مجزا مشاهده می نماید. در هر ردیف عکس دستگاه، نام دستگاه، گزینه آنالیز ، گزینه تنظیمات دستگاه و گزینه امنیت را مشاهده می نماید.در این صفحه این امکان فراهم شده است که کاربر مجموع زمان مصرفی در یک روز کامل، مجموع سوخت مصرفی در یک روز کامل، مجموع توقف ها در یک روز کامل، مجموع مسافت طی شده در یک روز کامل، رصد مسیرهای تردد به رنگ سبز، نقاط توقف به رنگ زرد، نقطه شروع و پایان مسیر و تاریخ روز را در بالای نقشه را مشاهده نماید.
همچنین کاربر با انتخاب گزینه جزئیات بیشتر وارد آنالیز ماهیانه می گردد.
کاربر با انتخاب گزینه روز و زمان می تواند آنالیز روزانه در ساعات مختلف را مشاهده نماید.
کارکرد روزانه به صورت پیش فرض از ساعت 00 :00 بامداد تا 00: 24 همان شب محاسبه می گردد. 

ب-4:  صفحه امنیت

در این صفحه کاربر با فعال نمودن گزینه های ذیل از خدمات اپ و دستگاه بهره می برد.
1- قطع و وصل سیستم برق اتومبیل : خاموش نمودن سیستم برق خودرو
2-کنترل درب اتومبیل : در صورت فعال نمودن این دکمه و باز شدن درب اتومبیل برای کاربر آلارم ارسال می گردد.
3-کنترل جابه جایی اتومبیل : در صورت فعال بودن این گزینه اگر جابه جایی صورت گیرد آنگاه به کاربر هشدار داده می شود.